PAULOWNİA ODUN KULLANIM ALANLARI

     

                  

  

paulownia ile her nevi ahşap ürün yapabilirsiniz.

• Hafif ve mekanik direnci oldukça yüksek bir oduna sahip olduğundan ev, bina yapımında özellikle tavan malzemesi olarak, kapı, pencere doğramalar için kullanılır. Hafif oluşundan dolayı, kaplama malzemesi olarak (Paper pulp) model uçaklar yapımında, uzay araçlarında ve gemilerde diğer türlere göre %40 daha hafif olduğu için tercih edilir. Tarım araç gereçleri yapımında kullanılabilir.
• Özellikle hafif ve biçme sonrası çapak vermeyen odunu sebze meyve vb. kasalar yapımı ve ambalaj sanayi için çok uygundur.
• Kerestesinin renksiz kokusuz hiçbir zehirli madde içermemesi aynı zamanda hafif oluşu nedeniyle gıda ambalajlama sektöründe palet malzemesi olarak kullanımını elverişli kılmaktadır.
• Kerestesinin güzel görünüşü ve dayanıklılığı ile mobilya yapımına uygundur. Taze yaprakların protein içeriği %16-18 dir. Yapraklar hiçbir toksik(zehirleyici) özellik göstermemektedir. Bu nedenle hayvan yemi olarak kullanım alanları bulunmaktadır(IDRC).
• Özellikle kök sisteminin %70 inin toprağın 40 cm altından başlayarak daha derin tabakalarda faaliyet göstermesi ve seyrek dallanma yaparak ışığı fazlaca kesmemesi nedeniyle tarımsal ormancılık için ideal bir ağaç türüdür. Ayrıca derin kök sistemi, hızlı gelişimi ile fonksiyonunu kısa sürede yerine getirmesi, uzun süre üzerinde kalan güzel görünümlü çiçekleri ile peyzaj amaçlı ağaçlandırmalar için uygundur.
• Özet olarak Paulownia gelecek yıllarda artması beklenen dünya ve ülkemiz odun hammaddesi ihtiyacının karşılanabilmesi için hızlı gelişme özelliğinden, kaliteli ve geniş kullanım alanına sahip kerestesinden dolayı üzerinde durulması gereken mükemmel bir ağaç türüdür.